Evangelický kostel v Kloboukách u Brna
Věž kostela
Ministerstvo kultu a vyučování vydalo roku 1856 výnos, na základě jehož si mohou evangeličtí občané stavět věže a pořizovat do nich zvony. Až dosud byly evangelické chrámy jen soukromého rázu, bez věží a zvonů.
Dne 14. září 1856 po dopoledních bohoslužbách, navrhl tehdejší farář Josef Totušek, aby si kloboucký sbor také opatřil své zvony. Tento jeho návrh byl nadšeně přijat a ihned se konala sbírka na pořízení zvonů. Ještě téhož roku činil vybraný obnos 2 054 zlatých, což byla dostačující částka na pořízení zvonů. Nyní se jednalo o to, zda mají být zvony postaveny v dřevěné zvonici, nebo se má postavit věž. Většina členů sboru byla pro postavení věže. Ještě téhož roku 1856 se započalo se shromažďováním materiálu. Kámen byl koupen v Boleradicích, v roce 1857 byly zhotoveny v kloboucké cihelně Josefa Lexy cihly, následující rok bylo koupeno vápno. V roce 1860 byl již shromážděn potřebný materiál ke stavbě věže.
Roku 1857 požádalo presbyterstvo sboru o úřední povolení ke stavbě. Povolení přišlo 30. srpna 1860 od okresního úřadu v Kloboukách pod č. 2448 a sbor se ihned pustil do stavby. Pracovalo se až do podzimu. Zima byla v tomto roce tuhá, takže se mohlo opět započít s pracemi až na jaře v květnu 1861.
V červenci 1861 byla báně pokryta plechem a zasazena do věže. Byl do ní vložen pamětní spis, jehož opis je ve farním archívu. Ještě ve stejném měsíci byly do věže vytaženy a zavěšeny 4 zvony.
Na stavbu věže se spotřebovalo 30 sáhů kamení, 120 tisíc cihel a skoro 400 centů vápna. Báně a hvězda stály 113 zlatých. Zednickou práci vedl kloboucký mistr Josef Báňa, tesařskou práci V. Leigot, tesařský mistr z Klobouk, klempířskou práci Josef Vyrůbek z Hodonína. Zvony ulil Vojtěch Hillar v Brně.
Svěcení věže se konalo 15. září 1861 za ohromné účasti sboru i okolí. Obyvatelé Klobouk byli toho rána probuzeni ranami z hmoždířů, z věže se nesl chorál hudebníků, specielně k této oslavě složený. Začátek měl být v 8 hodin, ale již před stanovenou hodinou se začalo scházet shromáždění.
Superintendent Samuel z Nagy byl očekáván sedmdesátičlennou delegací, která vyjela dvě hodiny cesty mu naproti. V Kloboukách před farou pak uvítali superintendenta presbyteři sboru v čele s kurátorem sboru Antonínem Hortvíkem .
Bohoslužby začaly zpěvem žalmu 118: „Chválu a čest Pánu vzdávejte“. Do chrámu vcházelo 11 duchovních, kde po modlitbě a čtení písma měl krátký proslov superintendent Nagy a poté se celé shromáždění odebralo před chrám k věži. Zpívala se píseň „Držiš nás, nejsladší Jezu“. Shromáždění se rozestoupilo a s průvodem hudby zazněl chorál „Chvaltež Nejmocnějšího“. Superintendent Nagy měl proslov, v němž poukázal na věci, které mají sboru věž připomínat: její vzhůru se vznášející klenba má ducha povznášeti od pozemských věcí, pozlacená báně má značit modlitby svatých a její hvězda, která se sem a tam otáčí, má být obrazem změn v lidském životě. Nad tím vším má pro křesťany nejvíce zářit hvězda naděje. Po tomto projevu následovala z úst superintendenta posvěcující modlitba. Byla zapívána rakouská národní hymna a trojhlasá kantáta, kterou pro tuto příležitost složil učitel Pavel Rohan a kterou přednesla mládež. Poslední píseň „I ty, duše má, prozpěvuj“ byla přerušována ranami z hmoždířů. Za znění zvonů se shromáždění odebralo opět do chrámu, kam se ale tak velké množství lidu nevyšlo, takže mnozí stáli venku před vchodem. Kázání v tento slavnostní den měl farář Beneš z Nosislavi. Po zpěvu, krátké řeči superintendenta a požehnání skončily dopolední bohoslužby. Odpoledne kázal senior Voškrda z Hor. Vilímovic o podobenství „o pokladu skrytém v poli a drahocenné perle“.
Večer uspořádala mládež pro superintendenta překvapení. Učitel Rohan zkomponoval Nagyho oblíbenou píseň „Blahý, kde dle povolání slouží Bohu“ a mládež mu ji za hudebního doprovodu zazpívala. Poté se s ním presbyteři rozloučili u fary a 4 mládenci s prapory na koních jej vyprovodili za městečko.
Touto velkolepou oslavou vysvěcení nové věže chtěl sbor vyjádřit svoji radost z nabyté svobody vyznání, chtěl ukázat světu, že již není jen trpěný jako za dob tolerance, ale má svoji svobodu.
Stavba kostela
Když se farář Císař ujal po smrti Totuškově duchovní správy v Kloboukách, věnoval první léta svého působení přípravě a stavbě nového chrámu a fary. Základní kámen ke stavbě chrámu byl položen dne 20. srpna 1882 za starou modlitebnou asi 4 metry od zadní zdi, na místě, kde nyní stojí příční zeď presbytáře v chrámu. Slavnost byla zahájena zpěvem písně „Až potud nám pomáhal Hospodin z milosti!“. Na vyvýšeném místě, kde bylo upraveno řečniště, zahájil slavnost heršpický farář Oskar Opočenský slovy Žalmu 90, verše 17. Po něm místní farář Ferdinand Císař přečetl pamětní list, který byl vložen do základního kamene, v němž byl podán nástin dějin sboru v prvním století jeho trvání. Následně celé shromáždění vešlo do modlitebny, která ještě nebyla zbořena. Zde se konaly bohoslužby, modlitbu a čtení z Písma svatého přečetl farář Císař, kázání měl velkolhotecký farář Jan Pelíšek. Kázal na slova Nehem. 4., 17. – 21. Po položení základního kamene se konaly přípravy ke stavbě. Zanedlouho se mělo přikročit ke zboření staré toleranční modlitebny. Poslední bohoslužba se zde konala 4. února 1883.
Dne 5. února 1883 se počalo s bouráním modlitebny. Aby se získalo co nejvíce stavebního materiálu, bylo použito při stavbě nových budov i materiálu z rozbořené modlitebny. V době stavby chrámu se konaly bohoslužby ve školní budově. Protože její kapacita nestačila a nevešli se sem všichni věřící, konaly se bohoslužby střídavě i ve vesnicích. To bylo možné také proto, že v té době byl ve sboru již i vikář.
Po dostavění chrámu a fary sbor uspořádal velkolepou oslavu otevření chrámu. Dne 4. listopadu 1883 hostily Klobouky mimo členů z okolních vesnic také mnoho cizích hostů ze sborů vanovického, prusenovického, nikolčického, javornického, miroslavského, heršpického, hustopečského a nosislavského. Z Čech se dostavili někteří až z Krabčic, Libiše a Čermné.
Po písni „Halelujah, nechť sláva, čest!“ odevzdal stavitel Antonín Strnad, který stavbu prováděl, klíče superintendent. náměstku, zastupujícímu superintendenta Beneše a ten je předal se srdečnými slovy duchovnímu správci Ferd. Císařovi. Císař společně s kurátorem Martinem Brychtou a církevním pokladníkem Martinem Pilátem otevřeli chrám, který se hned do posledního místa naplnil.
První bohoslužby v novém chrámu byly zahájeny zpěvem Žalmu 122. Posvěcení chrámu provedl super. náměstek Benj. Fleischer z Rovečína. První kázání měl farář Jan Pelíšek z Velké Lhoty na slova 3. Mojž. 26, 11., 12. Následovaly pozdravy ke slavnosti a vysluhování křtu 7 dětem. Odpolední bohoslužby v novém chrámu vykonal Viktor Opočenský, farář v Nikolčicích. Stavba církevních budov stála bez vnitřního vybavení asi 40 000 zl., fara mimo ohrady a hospodářských budov 6 400 zl.. Celkový náklad je možné odhadnout na více než 100 000 zl. Evangelický kostel i fara v Kloboukách patří k nejupravenějším budovám moravských sborů.
Zvony
Historie zvonů v klobouckém evangelickém kostele se váže k roku 1860, kdy byly pořízeny čtyři zvony a na věž dány roku 1861. Zvony stály 2400 zl. a lila je firma Vojtěcha Hillera z Brna. Největší zvon měl průměr 110 cm a vážil 649 kg. Další zvon měl průměr 88 cm a vážil 326 kg. Třetí, co do velikosti, byl zvon o průměru 72 cm a váze 191 kg. Nejmenší zvon měl průměr 54 cm.
Číst dále »Varhany
První varhany byly postaveny varhanářem Františkem Harbichem z Brna za 317 zl.v roce 1839. Tedy v době, kdy ještě nebyl postaven kostel a nestále ani věž kostela. Popud ke stavbě varhan dal provizorní vikář Fabián Hronek, i přes nesouhlas tehdejšího faráře Jana Šimona. Byla uspořádána sbírka, které se zúčastnilo asi 250 rodin a výtěžek stačil pokrýt celý nástroj i s vedlejšími výdaji. Vznikla zvláštní situace, kdy byly postaveny varhany, ale nesmělo se na ně hrát. Sborový archiv vydává k této situaci toto svědectví:
Číst dále »